Natten den 23-24.3.16
Underlåtenhet att iaktta förbudsmärket genomfartstrafik förbjuden som är utmärkt med trafikmärket för gårdsgata, genom att använda Skeppargatan mellan Kaptensgatan och Ålandsvägen, delgavs böter för trafikförseelse.
Underlåtenhet att iaktta bestämmelserna gällande fästning av registerskyltar på fordonet. Främre registerskylten på fordonet var ej fastsatt i fronten, utan skylten var lös i framrutan, delgavs böter för trafikförseelse.
Natten den 24-25.3.16
Framförde fordonet längs med Önningebyvägen i 75 km/h, där högsta tillåtna hastigheten är 50 km/h, delgavs böter för äventyrande av trafiksäkerheten.
Äventyrande av trafiksäkerheten, olaga hot, skadegörelse samt misshandel: Framförde fordonet längs med Havsgatan när plötsligt ett annat fordon kommer över i dennes körfält med påföljden att den första föraren måste bromsa in för att undvika kollision, plötsligt kommer en passagerare ut ur bilen och hotar föraren samt slår in knytnäven i sidorutan på fordonet i samband med detta får föraren en massa glassplitter på sig, polisen utreder.
En person vägrade att avlägsna sig från ett område, som efter ett antal tillsägelser anmäldes till polisen, efter ett samtal med polisen tog personen en taxi hem.
En taxi fick en person i bilen som hade ett sår i pannan samt glömt var denne bodde, personen fick hjälp av akutens personal med såret.